Croissant

- francouzské pečivo z kynutého máslového těsta ve tvaru půlměsíce (croissant znamená ve francouzštině půlměsíc)

- výraz Croissant se poprvé objevil ve slovníku v roce 1863 a první recept byl zveřejněný v roce 1891

- do Francie je přinesla z Vídně Marie Antoinetta

 

 

 

Legenda I:

Turecká armáda pod vedením Pasha Kary Mustafa obléhala v roce 1683 Vídeň. Obyvatelé očekávali útok,ale nevěděli kdy přesně přijde - život musel jít dál. Jedné tmavé noci v jednom pekařství kde pekaři ještě pracovali náhle zaslechli zvláštní zvuk. Brzy přišli na to, že se snaží Turci do města prokopat tunelem a tak překvapivě zaútočit. Pekaři rychle rozmýšleli jak zalarmovat město - byli nízko postavení a k vedení města se nedostali. Tu dostal jeden z nich nápad - upéct pečivo ve tvaru půlměsíce a rozšířit je do města. Vzhledem k tomu, že půlměsíc je symbolem Turků všichni kdo toto pečivo viděli si uvědomili co se chystá. Útok byl zapuzen a Turci poraženi.

 

Legenda II:

V roce 1686 byla Budapešť napadena a obléhána Turky. Jeden pekař, který pracoval pozdě v noci jednou uslyšel zvláštní rachot a varoval městské vojevůdce. Ti zjistili, že se Turci pokouší dostat do města ražením štol pod hradbami. Tunel byl zničen a z pekaře se stal hrdina. Pekař byl skromný a jediné co chtěl za odměnu, bylo právo péct zvláštní pečivo ve tvaru půlměsíce.  

Takových legend existuje velké množství - některé dokonce uvádějí vznik croissantu už v roce 732 po bitvě u Poitiers, ale jak to bylo doopravdy se asi nikdy nedozvíme, každopádně si je můžete upéct např. podle receptu č. 195, 207, nebo 518, 1024 , ...

 

Autor: Svetluska78

 

 

Spoustu pomůcek pro pekaře a cukráře,

amatéry i profíky

seženete v

PEKAŘSKÉM RÁJI