Test pekárny Bifinett KH 1171

V letošním prvním testu pekáren jsme se rozhodli otestovat jednu z levnějších pekáren.

Volba padla na Bifinett KH 1171, jejíž cena se pohybuje kolem tisíce korun a je k sehnání v obchodním řetězci Lidl.

 

 

První dojmy

 

Jedná se o pekárnu bílé barvy s tepelně izolovaným pláštěm z plastu. Pekárna je, dá se říct, střední velikosti, zaoblená, s jednou formou a 2 hnětacími háky. Nepřilnavá nádoba je vybavena uchem pro snadnější manipulaci. Stejně jako většina jiných pekáren má i Bifinett KH 1171 v příslušenství 2 odměrky (jednu o obsahu 300 ml a druhou ve tvaru oboustranné lžíce - na jednom konci polévková lžíce a na druhém čajová lžička) a háček na vytahování zapečených hnětačů. Přívodní šňůra je kupodivu dost dlouhá – má 1,6 m, což je zatím nejdelší šňůra, co jsem u pekáren viděla. Nemá síťový vypínač. Topná spirála je umístěna o něco málo výše, než např. u pekárny Eta Harmony.

U pekáren značky Bifinett je samozřejmostí podrobný český návod s časovou tabulkou, kde je podrobně rozepsáno, co a jak dlouho pekárna dělá. V návodu nechybí ani kontakt na servis, s možností objednávky náhradních dílů (pečící formy a hnětačů) včetně ceny. V krabici také objevíte přibalený receptář, ve kterém naleznete recepty pro téměř všechny programy pekárny – jen pozor, dle našich zkušeností je nutné recepty poupravit, protože obsahují příliš velké množství droždí, takže se při dodržení receptu chleby propadají a vznikají tzv. ušáci (na 500g mouky je naprosto dostačující 1 ČL sušeného droždí nebo ¼ kostky droždí čerstvého).

 

Ale teď už se pojďme podívat na pekárnu podrobněji

 

Začneme u ovládacího panelu - ten je umístěn v přední části pekárny a je velmi srozumitelný – vše je podrobně popsáno v návodu. Na displeji se zobrazuje zvolený program, čas, který zbývá do ukončení programu, nastavená velikost a stupeň propečení. Mimo to, je z levé a pravé strany displeje, znázorněna činnost pekárny pomocí ikon, takže neustále máte kontrolu, co zrovna pekárna dělá – zda probíhá předehřívání, hnětení, kynutí…apod.

Rozmístění tlačítek zleva doprava: tlačítko pro výběr programu, tlačítko pro nastavení hmotnosti, tlačítko nastavení časovače pro odložený start (ubírání času), tlačítko nastavení časovače pro odložený start (přidávání času), tlačítko pro nastavení stupně propečení kůrky a nakonec tlačítko Start/Stop, které slouží zároveň i jako Pauza. Přepínání tlačítek je doprovázeno akustickým signálem – pípnutím.

 

   

 

 

Technické parametry

Příkon

850 W

Počet hnětacích háků

2

Délka přívodního kabelu

160 cm

Teplota pláště při pečení

49°C

Vnější rozměry

š 25 cm x h 39 cm x v 27 cm

Výška s otevřeným víkem

52 cm

Hlučnost

53,9 dbA

Časovač

15 hodin

Počet programů

12

Nastavení velikosti chleba

3 velikosti 750g, 1000g, 1250g

Nastavení stupně propečení kůrky

Světlá, střední, tmavá

 

Pečeme

 

Pečení v pekárně Bifinett KH 1171 je velmi snadné a díky šikovnému návodu to jistě pochopí i úplný začátečník. Do pečící nádoby nasaďte hnětače, odměřte ingredience, nádobu vraťte do pekárny, zavřete víko a pekárnu zapojte do zásuvky – automaticky se pekárna zapne na program č. 1 NORMÁLNÍ (je stejný jako u jiných pekáren program základní, basic, klasik…apod. a využijete ho asi nejvíce ze všech), stupeň propečení střední a velikost 1250g, pokud vám toto vyhovuje, stačí už jen stlačit START/STOP a je to. Pokud chcete použít jiný program, velikost či propečení – použijte vždy příslušné tlačítko. Pekárna si nejdříve suroviny předehřívá (tím pádem můžeme použít i studené suroviny přímo z lednice), pak uhněte těsto, nechá vykynout a upeče. Ke konci hnětení se ozve akustický signál pro přidání ořechů, semínek, ovoce… Akustický signál se ozve i na konci programu takže nemusíte hlídat, kdy si přijít pro chléb či pro těsto. Hnětače mají jednosměrný pohyb.

Pekárna disponuje i funkcí přihřívání po ukončení pečení a pekárna se automaticky do tohoto režimu  přepne (i toto nám oznámí akustický signál). Pokud přihřívání nechcete využít, musíte program přerušit podržením tlačítka START/STOP po dobu 3 sekund.

Pro kontrolu těsta je ve víku pekárny dostatečně velký průzor, ale nemusíte se bát během hnětení či kynutí víko pekárny otevřít a případně dosypat mouku či dolít tekutiny.

Pokud tlačítko START/STOP krátce stisknete, udělá pekárna PAUZU v činnosti, kterou právě provádí – to využijete například, když se vám nezdá těsto dostatečně nakynuté a chcete ještě proces kynutí prodloužit nebo také, pokud máte třeba příliš hutné těsto a vyskočí vám při hnětení hák… apod. Program pomocí PAUZY je možné přerušit na 10 minut, pokud pekárnu sami znovu nezapnete, tak se po uplynutí této doby, zapne automaticky.

U prvních čtyř programů je možné nastavit rychlou verzi programu, která je bez předehřívání surovin a celkově výrazně kratší (podrobné časy zjistíte v časové tabulce)

Pekárna má také funkci odloženého startu, takže pokud rádi snídáte teplý chléb – není nic jednoduššího, než si večer nachystat do pekárny suroviny, nastavit odložený start a ráno vás vzbudí příjemná chlebová vůně. Nastavení odloženého startu je velmi jednoduché – stačí zvolit program, velikost, propečení a pomocí tlačítek ČAS +/- nastavit za jak dlouho má být chléb upečený, zapnout START/STOP a už se nemusíte o nic starat. Ale pozor, při odloženém startu je důležité používat recept, který máte opravdu odzkoušený a víte, že není potřeba třeba dosypávat mouku či ho jinak dolaďovat. Tuto funkci není možné využít u programu č. 11 MARMELÁDA.

Jestliže vám vadí v chlebu větší díry, které zanechávají hnětače, můžete je před posledním kynutí vyjmout – k určení ideální doby budete potřebovat časovou tabulku, kterou naleznete v přiloženém návodu. Hnětače vytáhnete tak, že krátce stisknete tlačítko START/STOP (ozve se akustický signál, čas na displeji začne blikat a pekárna přeruší právě probíhající proces), pomoučenou rukou odhrnete těsto a hnětač vyjmete – to uděláte na obou stranách. Nikdy na vytahování hnětačů nepoužívejte přiložený háček nebo si poškodíte formu. Háček je určený pro vytahování hnětačů, které zůstanou zapečené v chlebu!

Když se stane, že v průběhu přípravy těsta (hnětení či kynutí) dojde k výpadku elektrického proudu nezoufejte – pekárna má pojistku takže začne tam kde skončila. Nastavení si pekárna pamatuje 10 minut, při delším výpadku už je nutné provést nastavení pekárny znovu. 

 

 Výsledek pečení

Pekárnu jsem intenzivně zatěžovala více jak 3 měsíce a s výsledkem jsem byla téměř vždy spokojená. Těsto bylo vždy důkladně propracované a výsledek ideální. Pouze horní kůrka je poněkud světlejší než boční strany chleba, ale s tím se budeme muset smířit u většiny pekáren, protože topné těleso je umístěno pouze ve spodní části pekárny.  V pekárně jsem vyzkoušela jak normální bílý, tmavý chléb s droždím, tak i těžké kváskové chleby s velkou převahou žitné mouky a musím říct, že pekárna neměla problém se zpracování a utáhnutím těsta. Program č.11 MARMELÁDA  je možné využít nejen pro přípravu domácí marmelády, ale i pro přípravu domácích škvarků, pudinku, rýžové kaše, odpalovaného těsta… Program MARMELÁDA mi přijde jen mírně slabší než u Eta Harmony, takže aby byly škvarky pořádně vypečené, je lepší použít tento program 2,5krát.

 

    

   

 

 

Údržba pekárny

Co se týče údržby a čistění pekárny, je vše velmi snadné. Nádobu a hnětače stačí vymýt pouze vodou (jar nebo jakékoliv jiné čisticí prostředky použijte pouze při prvním vymytí před vypálením). Pokud se nám hnětače zapečou v nádobě, stačí jen nechat chvíli odmočit a pak umýt běžným způsobem. Používání saponátů je stejně jako u jiných pekáren zbytečné a možná by se dalo říct, že i nevhodné. Vnitřek nádoby stačí vytřít vlhkým hadříkem, stejně tak i její vnější obal. Nedopatřením se může stát, že těsto přeteče až na topnou spirálu – zachovejte klid, a co nejdřív se pokuste spirálu očistit, ale pozor na popálení!

Spotřeba a hlučnost

Stejně tak jako i u většiny ostatních pekáren není spotřeba elektřiny nijak vysoká. Kolik spotřebují jednotlivé programy elektřiny, si můžete prohlédnout v tabulce:

Program

Trvání programu

Spotřeba v kWh

Spotřeba v Kč

1. normální

3:15

0,38 kWh

1,82 Kč

2. kyprý

3:25

0,45 kWh

2,16 Kč

3. celozrnný

3:35

0,39 kWh

1,87 Kč

4. sladký

3:10

0,34 kWh

1,63 Kč

5. express

1:20

0,32 kWh

1,50 Kč

6. těsto

1:50

0,03 kWh

0,14 Kč

7. nudlové těsto

0:15

0,02 kWh

0,10 Kč

8. podmáslí

3:30

0,36 kWh

1,73 Kč

9. bezlepkový

3:55

0,45 kWh

2,16 Kč

10. koláč

1:30

0,25 kWh

1,20 Kč

11. marmeláda

1:20

0,27 kWh

1,30 Kč

12. pečení

1:00

0,36 kWh

1,73 Kč

Pozn. měření bylo prováděno osobním zásuvkovým elektroměrem PM2. Spotřeba v Kč je vypočtena dle tarifu E-ON klasik D 02d  (cena zjišťována v březnu 2009 na stránkách E-ON) – cca 4,80 Kč (pokud máte jiný tarif, či jiného dodavatele elektřiny – musíte si cenu přepočítat)

Co se týče hlučnosti, opět jsme prováděli měření v běžných domácích podmínkách – v žádné speciální akustické komoře, která by byla odizolována od veškerých okolních zvuků a vibrací a naměřených 53,9 dbA  je opravdu velmi slušný výsledek a rozhodně se nemusíte obávat, že by vás nějak extrémně rušila.

 

Shrnutí

 

Pekárna Bifinett KH 1171 je dobrá pekárna za velice slušnou cenu. Po celou dobu testování s ní nenastal žádný problém. Za více jak 3 měsíce intenzivního používání je pekárna stále jako nová – víko pevně sedí, nikde se nekroutí, hnětače a pečící forma nemají ani jeden škrábanec.  Je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro pokročilejší uživatele. Velkou výhodou je možnost přerušení programu  - tzv. PAUZA, která u většiny pekáren chybí. Nastavení programů i časovače je velmi snadné a díky srozumitelnému a přehlednému návodu vše zvládne i ten, kdo nemá s pečením opravdu žádné zkušenosti. Pokud vybíráte domácí pekárnu a váháte, zda ji doma vůbec využijete, zkuste koupit právě tento typ. Je levná a určitě nebudete litovat. Já sama ji s čistým svědomím každému doporučím.

 

Hodnocení

silný motor
příkon 850W (většina pekáren má příkon jen 600W)
jednoduché ovládání
možnost přerušit program – funkce PAUZA
české názvy programů
funkce odložený start
odložený start je možné použít i na přípravu těsta
nízká cena

 

 

nemá síťový vypínač (musí se vždy odpojovat ze sítě)
těžká dostupnost – pekárna je k sehnání pouze jako akční zboží obchodního řetězce Lidl
 

 

 Autor: Svetluska78