Moulinex Home Bread XXL - test

Obliba domácích pekáren u nás neustále stoupá a na trhu se objevuje spousta nových typů, ale informace o nic jsou často nedostačující a výběr je tak velmi těžký. Proto jsme se rozhodli přiblížit a představit vám nejnovější model firmy Moulinex – pekárnu s příznačným názvem Moulinex XXL.
XXL ne proto, že by byla tak velká, ale proto, že zvládne upéci chléb až o velikosti 1500g. Nemusíte se však obávat, že po zakoupení této pekárny budete muset péci jen takto velké chleby, neboť u této pekárny si můžete vybrat ze tří velikostí chleba a to - 750g, 1000g a nebo již zmiňovaných 1500g. Ale nebudeme předbíhat a představíme si tuto pekárnu postupně a hlavně podrobně.
 
 
          
 
První dojmy
 
Pekárna je díky svým rozměrům vhodná i do menších kuchyní, je v barvě slonové kosti, má oblé tvary, tepelně izolovaný plášť, jednu nádobu s nepřilnavým povrchem a 2 hnětací háky.
 
  
 
Dalším příslušenstvím u pekárny jsou 2 odměrky – jedna o obsahu 1a1/2 šálku a druhá ve tvaru oboustranné lžíce (na jednom konci je polévková lžíce a na druhém konci čajová lžička) a také malý háček, který slouží na vytahování zapečených hnětačů v pečivu.
 
         
 
Samozřejmostí je podrobný návod ve 14 jazycích včetně češtiny. V návodu najdete i přehlednou časovou tabulku, takže vždy přesně víte, co pekárna dělá a jak dlouho která fáze programu trvá. Tím si třeba můžete naprosto snadno vypočíst vhodnou dobu pro vytažení hnětačů (vytahování hnětačů před pečením není nutnost, ale spoustě lidí vadí trošku větší díry po hnětačích, takže se snaží jejich vytažením tomu předejít).
 

 

Dále u pekárny naleznete praktický obrázkový receptář, díky němuž je překonána jazyková bariéra. Obrázky vám ukáží v jakém pořadí přidat jednotlivé suroviny, jaký zvolit program a také u většiny receptů je konečný výsledek vyfocen.
 

 

Pekárna je z výroby opatřena štítkem s francouzskými názvy programů, ale nemusíte se obávat, že pekárně neporozumíte i na toto výrobce myslel a k pekárně přidal další štítky s názvy programů a to celkem ve 12 jazycích. Takže stačí vybrat štítek s českými názvy a jednoduše originál přelepit.
Ovládací tlačítka jsou srozumitelná a velikostně rozdělená dle důležitosti(největší jsou tlačítka na volbu programu a na spuštění pekárny). Zvuk tlačítek je pouhé cvakání, takže pro člověka se slabším zrakem, který se orientuje převážně sluchem to chce hodně soustředění. Tlačítka jsou rozmístěna kolem displeje - na levé straně je to tlačítko MENU, kterým se volí program, hned pod ním je tlačítko na zvolení velikosti chleba. Přímo pod displejem najdeme tlačítka + a kterými se nastavuje odložený start a na pravé straně je pak tlačítko na spuštění programu a pod ním tlačítko na volbu stupně propečení.
Displej je stejně jako u většiny pekáren celkem malý (2,5 x 4 cm) a lehce nevýrazný, ale stačí chvíle a člověk se zorientuje a zvykne si kde co najde.
 

   

 

 
Tabulka s technickými údaji pro větší přehlednost
 
Příkon
800 W
Počet hnětacích háků
2
Délka přívodního kabelu
110 cm
Teplota pláště při pečení
45,3°C
Vnější rozměry
š 25 cm x h 40cm x v 33 cm
Výška s otevřeným víkem
55 cm
Hlučnost
58 dBA (dle výrobce 55dBA)
Časovač
15 hodin
Počet programů
14
Nastavení velikosti chleba
750g, 1000g, 1500g
Nastavení stupně propečení kůrky
světlá, střední, tmavá
 
Pečeme
 
Pečení v pekárně Moulinex XXL je opravdu velmi snadné a vše zvládne i naprostý začátečník. Po nasazení hnětačů do nádoby stačí jen přidat suroviny dle receptu, zvolit vhodný program (po připojení pekárny se automaticky nastaví základní program, střední velikost a střední propečení kůrky), velikost chleba a stupeň propečení kůrky jaký máte rádi a pekárna se již o vše postará sama. S možností výběru ze 14 přednastavených programů si přijde na své opravdu každý. Pekárna má krom klasických programů například speciální program pro pečení bez soli, pro přípravu nekynutých těst, pro pečení s práškem do pečiva, pro přípravu marmelády a také speciální program na bezlepkový chléb a marmeládu. Hnětací háky úplně nedosednou na dno nádoby, což je výhodné pokud chcete přidávat do pečiva různá semínka a díky cca 0,5 cm mezeře nedochází tak často k poškrábání formy. Dva hnětací háky a jejich střídavě rychlý a pomalý pohyb jsou zárukou dokonalého propracování těsta a díky silnému motoru o příkonu 800W si poradí i tam, kde některé jiné pekárny selhávají – např. u samožitných chlebů. Akustický signál nás upozorní nejen na to, že je vhodný čas pro přidání semínek, ale také nám oznámí, že už je upečeno. Akustický signál však chybí u většiny programů na samotnou přípravu těsta.
Tato pekárna nemá funkci předehřívání surovin, což někomu vyhovuje a někomu ne, každopádně pokud chcete opravdu dokonalý výsledek, měly by se používat suroviny pokojové teploty.
Pokud máte k snídani rádi teplý chléb nebo jste celý den v zaměstnání a chcete mít po příchodu domů čerstvé pečivo jistě oceníte funkci časovače, neboli odloženého startu. I zde je ovládání velice jednoduché – stačí si rozmyslet co chcete péci, připravit suroviny, vybrat si vhodný program, velikost a stupeň propečení a pomocí tlačítek + a – navolit za jak dlouho chcete mít hotovo. Maximální doba načasování je 13 hodin a můžete ho použít u programu na chléb základní, francouzský, celozrnný, sladký, bez soli a bohatý na omega 3 kyseliny. Trošku nám chybí funkce odloženého startu u programu na kynuté těsto, protože spousta z nás si přece jen ráda dá k snídani teplý rohlík či loupáček, ale je to opravdu jen drobná vada na kráse.
 
Výsledek pečení
 
Při testování jsme vyzkoušeli všechny programy a s výsledkem jsme byli téměř vždy spokojeni. Těsto bylo vždy dokonale propracováno a chléb krásně upečený, pouze vrchní kůrka je poněkud světlejší než boční. Pekárna má i speciální program na přípravu těsta s práškem do pečiva, u kterého je však trošku problém s propečením, protože přeci jen je těsto v dosti vysoké vrstvě a trvá delší dobu než se opravdu důkladně propeče, takže se může stát, že až bude vnitřek upečený okraje již budou lehce připečené. Toto ovšem není problém pouze této pekárny, ale téměř všech pekáren, které disponují programem pro pečení s práškem do pečiva. Bravurně však zvládne kynutá těsta, sladké kynuté pečivo, chleby světlé, tmavé, bezlepkové, kváskové, podmáslové, sýrové, těsta nudlová, těsta na cukroví včetně dosti hustých těst na perníčky nebo třeba modelovacích hmoty.
 
 
   
 
 
  
Údržba pekárny
 
K čištění nádoby a hnětačů se bohužel nedoporučuje používat myčku nádobí, ale i tak je její čištění snadné – stačí na chvíli namočit do vody a umýt běžným způsobem. Na umývání stačí obyčejná voda – saponáty jsou zbytečné a navíc by mohly škodit povrchu formy. Pokud pekárnu použijete pro přípravu těsta stačí dokonce jen vytřít ubrouskem a je hotovo. Vnitřek nádoby stačí otřít vlhkým hadříkem stejně tak i vnější obal pekárny.
 
 
Spotřeba a hlučnost
 
Koho z nás by nenapadla otázka týkající se spotřeby energie a hlučnosti. Vyplatí se péci si chléb doma. Nestoupne nějak výrazně spotřeba energie? Nemusíte mít obavy – pekárnu jsme napojili na měřič spotřeby energie a výsledek nás velmi mile překvapil. Ostatně výsledky našeho měření si můžete prohlédnout v přehledné tabulce.
 
Program
Trvání programu
Spotřeba v kWh
Spotřeba v Kč
1. základní chléb
3:20
0,34 kWh
1,29 Kč
2. francouzský chléb
3:39
0,42 kWh
1,60 Kč
3. celozrnný chléb
3:42
0,40 kWh
1,52 Kč
4. sladký chléb
3:50
0,33 kWh
1,25 Kč
5. superrychlý chléb
1:20
0,32 kWh
1,22 Kč
6. bezlepkový chléb
2:20
0,31 kWh
1,18 Kč
7. chléb bez soli
3:42
0,43 kWh
1,63 Kč
8. chléb bohatý na omega 3
3:50
0,41 kWh
1,56 Kč
9. nekynuté těsto
1:00
0,27 kWh
1,03 Kč
10. moučník
1:25
0,35 kWh
1,33 Kč
11. zavařenina
1:05
0,28 kWh
1,06 Kč
12. těstoviny
0:15
Spotřeba je tak nízká, že ji nelze ani změřit
13. kynutá těsta
1:25
0,02 kWh
0,08 Kč
14. jen pečení
0:10
0,08 kWh
0,30 Kč
Pozn. měření bylo prováděno osobním zásuvkovým elektroměrem PM2 při nastavení střední velikosti a středního propečení kůrky a přepočet při ceně cca 3,80 Kč/kWh.
 
Co se týče hlučnosti pekárny při hnětení není nijak výrazná - my jsme měření prováděli v běžných domácích podmínkách , tedy v žádné speciální akustické komoře, která by byla odizolována od veškerých okolních zvuků a vibrací a naměřených 58 dBA je ve srovnání s jinými pekárnami velmi solidní.
 
Shrnutí
 
Moulinex XXL se nám opravdu velmi dobře osvědčila. Při našem testování jsme ji často  hodně zatížili (musela pracovat i 4x za den) a nikdy nenastal žádný sebemenší problém. Pravda, musíme ji mezi určitými programy dopřát krátký odpočinek na zchladnutí, kvůli tepelné pojistce, která hlídá, aby nedošlo k přehřátí a tím i poškození pekárny, ale tak by to mělo fungovat u všech pekáren. Se svými 14 programy, výběrem 3 velikostí chleba a 3 stupňů propečení kůrky se řadí na vrchol pekáren a myslím, že uspokojí i velmi náročné uživatele.
 
Hodnocení
 
  silný motor
   příkon 800W (většina pekáren má příkon jen 600W)
  velké množství programů včetně speciálního pro bezlepkové pečení, přípravu marmelády… (k naprosté dokonalosti chybí už jen možnost vytvoření vlastního programu)
 jednoduché ovládání
  funkce odložený start
 
 
 chybí akustický signál u většiny programů na přípravu těsta
  nemá síťový vypínač a pekárna se musí vždy odpojovat od sítě
 funkci odložený start nelze použít u programu na přípravu těsta
 
Autor: Svetluska78
Foto pekárny: Michal