Panasonic SD-255WXE - test

 
- v pořadí již třetí pekárna, kterou podrobujeme testu. Bohužel doba,  po kterou jsme měli pekárnu zapůjčenou byla velmi krátká a podmínky zapůjčení velmi přísné proto nebude test tak podrobný jako předchozí.
 
 
 
   
  

   

První dojmy

Po rozbalení krabice na nás opět vykoukla pekárna bílé barvy. Na rozdíl od předchozích se, ale podstatně liší a to nejen tvarem. Panasonic SD 255 je víc vysoká než široká, víko je bohužel bez průzoru, ale zase má speciální dávkovač semínek. Má jednu pečící nádobu, která se nenasazuje zacvaknutím jak je běžné, ale velmi lehce se posadí do pekárny a mírně pootočí – podotýkám, že vše jde opravdu velmi lehce, takže se vám nestane, jako u některých pekáren, že nádobu musíte páčit silou. K nádobě přísluší i dva hnětací háky, i když se jedná o tzv. jednohákovou pekárnu. Jeden hnětač je na běžné pšeničné pečivo a jeden speciální na žitné. Panasonic je vůbec jediná pekárna, která se u nás prodává a má speciální program na žitné chleby. Mezi standardní výbavu patří i odměrka na tekutiny a oboustranná lžíce. Jediné co mě trochu zarazilo, bylo to, že v krabici nebyl přibalen český návod – no ještě štěstí, že je k dispozici na netu (co však dělají ti, co internet nemají, to netuším). Když si ale návod seženete, budete mile překvapeni – obsahuje jak časovou tabulku, tak i podrobný popis celé pekárny doplněný o fotky, recepty (velmi mě potěšilo, že v receptech je použité správné dávkování droždí) a dokonce i pár foto-návodů jak si vytvarovat drobné pečivo.

 
 
Ovládací panel včetně tlačíte a displeje je velký a přehledný (škoda jen, že je vše v angličtině). Na displeji se zobrazuje jak nabídka programů a nastavení ze kterých si vybíráme, tak i délka programu. Pod displejem jsou rozmístěna ovládací tlačítka – ta jsou nejen dostatečně velká, ale i dobře čitelná ze všech úhlů. Pojďme si je představit – začneme z levé strany – první tlačítko je Select – tím se volí program, hned vedle je Option  zda chceme využít jen základní nastavení programu, nebo zda chceme použít zrychlenou verzi programu, zda budeme péci s použitím dávkovače semínek, nebo zda chceme jen vypracovat těsto popřípadě těsto se semínky – uff to je ale výběr. Další tlačítka – Size tím si nastavíme velikost chleba, jakou potřebujeme, tlačítko Crust – nastavuje stupeň propečení kůrky a Timer pak odložený start. Vše spustíme  tlačítkem Start/Stop.

 

 

Ač je uvedeno, že pekárna má 8 programů ve skutečnosti jich je vlastně 19 a to: základní, základní rychlý, základní se semínky, základní - těsto, základní - těsto se semínky, celozrnný, celozrnný rychlý, celozrnný se semínky, celozrnný – těsto, celozrnný – těsto se semínky, žitný, žitný – těsto, francouzský, francouzský – těsto, italský, sendvič, bezlepkový, pizza, pečení.

 

Technické parametry

 

Příkon

550 W

Počet hnětacích háků

1+1

Délka přívodního kabelu

95 cm

Teplota pláště při pečení

36°C přední strana, 49°C vršek a boky

Vnější rozměry

š 25 cm x h 28 cm x v 37 cm

Výška s otevřeným víkem

53 cm

Hlučnost

43 dbA

Časovač

13 hodin

Počet programů

8

Nastavení velikosti chleba

M, L, XL

Nastavení stupně propečení kůrky

světlá, střední, tmavá

 

Pečeme

Pekárnu jsme si lehce představili tak ji pojďme vyzkoušet a něco upéct. První rozdíl od jiných pekáren je v postupu přidávání surovin – droždí se dává jako první, pak přijdou na řadu sypké suroviny a teprve potom tekutiny (no uvidíme, co z toho vzejde). Tak suroviny máme v pečící nádobě, tu dáme do pekárny (jak už jsem psala v úvodu – jde opravdu krásně lehce nasadit – stačí ji držet za ucho, posadit a lehce pootočit) a jdeme na nastavení programu. Pekárnu zapneme do sítě a kupodivu se displej nerozsvítil ani na něm nenaskočil žádný čas – neděste se tak to má být. Nyní pomocí tlačítka Select vybereme vhodný program, pomocí tlačítka Option pak nastavíme, co přesně chceme, aby pekárna na zvolený program udělala, tlačítkem Size nastavíme velikost chleba a pomocí Crust zvolíme stupeň propečení kůrky. Pak už stačí jen zapnout tlačítkem Start/Stop a je hotovo – nyní už dle návodu nemáme pekárnu otvírat – nu dobrá tak si počkáme, jak to dopadne.  Pekárna si nejdříve suroviny předehřála a pak teprve začalo hnětení, kynutí a samotné pečení – je opravdu velmi těžké odolat a nenakouknout pod víko, ale vydržte, výsledek bude stát za to.


 

Výsledek pečení

Vzhledem k opravdu krátkému termínu jsme toho pečení moc nevyzkoušeli. Ač má tato pekárna slabší motor než ostatní námi testované vůbec nezůstává pozadu. Těsto je krásně peřinkové plné velkých bublinek. Bohužel při pečení hodně postrádám průzor ve víku pro možnost kontrolování těsta, ale na výsledek to vliv nemá a chléb je opravdu parádní. Kůrka je všude stejnoměrně vypečená, chléb je krásně vyklenutý – jsem nadšená a nemám co vytknout.

   

 

 

Spotřeba a hlučnost

Byla jsem doslova šokována tím, jak je pekárna tichá – něco takového jsem ještě nezažila.  Panasonic nevrčí, nehrčí ani na vás hlasitě neječí – jen si tiše přede. Vzhledem k tomu, že má automatický dávkovač semínek, nebudete v průběhu přípravy chleba rušeni žádným akustickým signálem. Jediná trochu hlučnější situace nastane při použití dávkovače semínek – jeho vyklopení je trochu hlučnější.

Ač jsou programy podstatně delší, než u jiných pekáren spotřeba elektřiny není nijak vyšší – bohužel jsme nestihli provést měření u všech programů, takže nepřinášíme podrobnou tabulku, ale u základního programu je spotřeba 0,40 kWh a u přípravy pouze těsta základního programu je spotřeba 0,03 kWh.

 

Porovnání s jinými pekárnami

- oproti jiným pekárnám je opravdu hodně vysoká, takže nepočítejte, že by se vám vlezla pod horní skříňky kuchyňské linky. Pro srovnání si můžete prohlédnout, jak vypadá vedle pekárny Eta Harmony

 

- dále si můžete prohlédnout rozdíl v pečících nádobách - Panasonic, Eta Harmony a Moulinex ABKE 41

 

 

- a rozdíl v hnětačích - Panasonic, Eta Harmony a Moulinex ABKE 41

- pekárna Panasonic je opravdu hodně tichá - pro srovnání:

 

Moulinex XXL 58 dbA
Eta Harmony 53 dbA
Panasonic 43 dbA

Shrnutí

Pekárna dle mého názoru není úplně vhodná pro začínající pekaře – oproti jiným pekárnám má přeci jen trochu složitější ovládání. U většiny pekáren se prostě nastaví jeden program, propečení, velikost a tím to končí - tady je podrobnější nastavování v závislosti např. na použití druhu mouky.  Já sama hodnotím velmi kladně podrobnější rozdělení programů – konečně pekárna, která počítá s použitím různých druhů mouky a jejich rozdílnými vlastnostmi.  Díky speciálnímu hnětači pro žitné chleby není problém připravit 100% žitný chléb. I když je tato pekárna cenově nákladnější, troufám si říct, že se to vyplatí a cena odpovídá kvalitě a tomu co pekárna dokáže. Už při běžném prohlédnutí vidíte všude kvalitu materiálu - hlavně u pečící formy.
Pokud tedy uvažujete o koupi pekárny a chcete opravdu kvalitu, radši si připlaťte a zakupte Panasonic SD-255WXE - nebudete litovat.

 

Hodnocení

 

dokonale tichá pekárna

automatický dávkovač semínek

speciální program a hlavně hnětač pro žitné chleby

u jednotlivých programů je možné zvolit, zda chceme celý proces přípravy chleba, nebo zkrácený, popřípadě jen přípravu těsta

speciální bezlepkový program

opravdu kvalitní zpracování a materiály

funkce odložený start

 

nebyl dodán český návod

nemá průzor ve víku pro kontrolu pečení (této pekárně holt musíte věřit)

programy trvají extrémně dlouho (ve srovnání s ostatními pekárnami)

díky vyšší výšce se otevřená nevejde pod kuchyňskou linku

nemá síťový vypínač

 Autor: Svetluska78

Foto: Michal